1. märts 2016

Märtsikuu ajakirjas Tiiu: Maskitage näonahk värskeks ja säravaks!

Värskes märtsikuu Tiiu moe-ja ilulisas Siluett artikkel lehekülgedel 12-13.

Häid nippe kuidas valida oma näonahale sobivat maski.
Testime nii poest ostetud kui kodus tehtud maske.Ajakirja esikaas + kaasas ka moe-, ilu- ja käsitöölisa Siluett


Nõuandeid, mida pidada silmas näomaski tegemisel jagab kogenud kosmeetik Annely Lainela.
Tekst: Piia Eller
Fotod: Terje Ugandi ja erakogu

Soovi korral saab enda jaoks nõuandeid ka printimiseks ja kokku köitmiseks
 siia vajutades alla laadida


1. Talvisel ajal peab näonahka palju toitma, et see kevadeks ei närtsiks. Õigesti hoolitsetud näonahk on igal aastaajal kaunis. Kui nahk on kevadeks kurnatud ja stressis, tuleb nahahooldus läbi mõelda ning vajadusel seda muuta.
 • Oma näonahka tuleb tundma õppida ning saada aru, kas nahk on õhem või paksem. Kui väiksemad veresooned on läbi naha näha, nahk hakkab kergesti punetama ja õhetama, on tegemist õhema nahaga inimestega ja kasutada tuleb kergemaid kosmeetikatooteid. Ülejäänud inimestel on paksem nahk ja neile sobivad tugevamad tooted.
 • Näonaha vananedes selle elastsus väheneb ning kõik naha protsessid muutuvad passiivsemaks. Seega tuleks püüda hoida nahka elastsena ja seda pehmendada ning hoida seda aktiivsena, et näo kontuuride muutumist ja vananemismärkide ilmnemist edasi lükata.
2. Alati tuleb alustada õigest naha puhastamisest. Näopiim ja näovesi on kaks eri toodet, millel on täiesti erinev toime. Küpsemas vanuses ainult ühest ei piisa, nahk saab tõeliselt puhtaks vaid neid mõlemaid koos kasutades.
  • Nägu tuleb kaks korda nädalas puhastamise järgselt ka koorida. Õhemal näonahal kasutada kergemaid ning tugevamal nahal tugevamat, terakesi sisaldavat koorijat.
  • Seejärel tuleb nahka kindlasti kreemitadaVanuses 40+ peab kindlasti kasutama kahte erinevat kreemi: päeva- ja öökreemi. Kumbki neist on täiesti erineva koostisega: päevakreem õhema ning öökreem paksema ja toitvama koostisega. Öökreem peaks sisaldama Omega-3 (ainet, mis sisaldub ka kalaõlis ning aitab kreemi komponentidel paremini imenduda).
3. Kreemi valikul võiks lähtuda aastaaegadest. Talveks valida alati toitvaid ja nahka kaitsvaid kreeme. Kevadeks C-vitamiiniga, hapnikut sisaldavaid kreeme, mis aitavad talvel passiivses olekus olnud nahale aktiivsust anda ja seda uuendada. Suvel kasutada niisutavaid, päikesekaitsega kreeme. Sügisel tuleb nahale aga teha remonti - eelistada kortsuvastaseid ja pinguldavaid kreeme.
 • Silmad vajavad õrna naha tõttu samuti erikohtlemist, seega tuleb lisaks päeva- ja öökreemile osta kindlasti ka silmakreemAlati tuleb lisaks näole kreemitada ka kaela.
 • Lisaks oleks hea teha küpsema naha turgutamiseks vähemalt kord aastas seerumikuuri. Peale naha puhastamist kaetakse näonahk seerumiga ja lastakse kuni 60 sekundit imenduda. Seerumid on müügil väikestes pakendites ja kuuri tuleb teha niikaua, kuni ostetud toode otsas. Peale seda määrida nahale kas päeva- või öökreemi.
 • Uut toodet testida enne näole panemist kõigepealt käe seljal ja vaadata kuidas see imendub. Samuti tuleks tooteid nuusutada - inimene tunneb kohe ära kas lõhn meeldib ja kas toode on tema jaoks sobiv.
 • Kreeme ei tohi liiga kaua säilitada. Tavaline (50 ml) kreemitops kulub õigesti kasutades ära umbes kolme kuuga ehk ühe aastaaja jooksul. Siis tuleb see välja vahetada. Sageli tehakse vigu, kui ostetakse üks eriti kalli hinnaga kreem ning püütakse seda siis väga hoolikalt hoida, et toodet kauem jätkuks. Hoolimata sellest, kui hoolikalt kreemi võetakse, hakkavad seal peale avamist toimuma mitmesugused protsessid ning toode muutub juba umbes kolme kuu järel kasutuks.
 • Kapist leitud kunagi poolikuks jäänud kreemi ei tohi enam näole määrida. Seisma jäänud kreemis olevad ained aja jooksul teisenevad, topsi satuvad pisikud ning kreemi algne toime muutub kasutuks. Kauaseisunud poolikute kreemitopside sisu võib lõpuni ära kasutada näiteks käte-jalgade kreemitamisel.
4. Kui nahk on väga kurnatud, tuleks selle turgutamiseks teha esmalt tugevamat hooldust. Võimalusel võtta ette ilusalongi külastus, kus kasutatakse eriti tõhusaid tooteid, mis kurnatud nahka kiirelt elustavad. Peale seda on nahka igapäevaselt edasi hooldada ja turgutada palju hõlpsam.

5. Näonaha turgutamiseks võiks teha lisaks ka maski. Maske teha kuni 2 x nädalas, mitte rohkem ja kindlasti peale naha koorimist, sest koorimine intensiivistab nahka ning maskis olevad ained imenduvad paremini. Maskitegemine on eriti vajalik inimestele, kes salongihoolduses ei käi või pole seal kunagi käinud. Näomaske on erinevaid ning sobiva leiavad absoluutselt kõik.
 • Poes tuleks alati lugeda ka toodete infot ning saada aru, mille jaoks mask on mõeldud. Pakendil olev õpetus tuleb hoolikalt läbi lugeda ning täpselt selle järgi toimida. Kui kreemmaskiga võib ka selle pealekandmise järgselt tubaseid toimetusi teha, siis riidest maski puhul tuleb rahulikult umbes 15-20 minutit lebada.
 • Kreemja maski asemel eelistada riidest näomaskeNendes on maskiriie juba kasulike ainetega immutatud, need on tõhusamad, neid leiab ka igast ketipoest ja kaubamajadest. Kreemjat koostisega võiks valida kui otsitakse sära andvat või niisutavat maski.
 • Vahel võiks end ka väga eriliste ja kallite maskidega hellitada. Enese eest hoolitsemine läbi näohoolduse peabki hea enesetunde andma. Kui soovitakse enne peole minekut ennast kiirelt ilusaks teha või on suur väsimus peal, siis saab efektmaski nime kandvate toodetega oma nahka kiirelt turgutada.
  • Enne näomaski peale kandmist peaks seda hoidma 5-1o minutit külmkapis, et see jõuaks maha jahtuda ning seejärel kanda puhastatud nahale.
  • Mistahes näomaski võiks teha soojas, näiteks saunas, sest nii imenduvad kasulikud ained paremini. Temperatuuripiire ei ole ning mask imendub mistahes soojuses.
  • Kevadiseks ekstraturgutuseks on väga head just niisutavad, sära andvad ja toitvad maskidKevade märksõna on C-vitamiin ja kõik puuvilja maskid sobivad kevadisel ajal.
  • Valida pigem põhjamaades valmistatud tooteid, sest nende tootmisel on arvestatud järsult vahelduva sooja-külma ilmaga kliimas elavate inimeste naha eripäraga. Looduskosmeetika võib sobida küll noortele, kuid küpsemas eas on soovitatav selliste toodetega pigem ettevaatlik olla - see ei tee ära kõike mida küpsemas vanuses nahk vajab.
  • Kodus on võimalik valmistada erinevaid maske, millega saab väikse vaevaga hea tulemuse. Siis peab aga väga vaatama mida kokku segada, sest näiteks mesi või sidrun on tuntud allergeenid ning võivad tekitada hoopis allergilisi reaktsioone. Üheks komponendiks koduse maski puhul võiks olla näiteks maitsestamata jogurt. See sobib hästi normaalsele ja kuivale nahale ning sisaldab piimhapet, mis nii koorib, pingutab kui niisutab nahka. Maski tegemiseks võiks lisada sellesse erinevaid püreeritud puu ja juurvilju: näiteks kurki, banaani või avokaadot. „Kurk rahustab ja värskendab nahka. Banaan tänu oma kaaliumi sisaldusele puhastab nahka ja eemaldab baktereid, selles sisalduv B-vitamiin aga pingutab ja toidab nahka. Avokaado aga rahustab, toidab ja noorendab nahka. Väga hea on teha ka maski kaerahelvestega.
  • Kodus tehtud maske tuleb kasutada toatemperatuuril ning need tuleb kindlasti kohe ära kasutada, sest järgmisel päeval need enam ei kõlba.
6. Alati võib ka kosmeetikuga ka minna lihtsalt nõu pidama. Seda ei maksaks karta ka nendel, kes kunagi kosmeetiku juures ei ole käinud. Nõustamise ajal vaatab asjatundja umbes poole tunni jooksul naha seisukorra üle ning inimene saab väga põhjaliku ülevaate just endale sobivate hooldustoodete valimiseks, samuti antakse kaasa ka eri toodete testreid, mida saab kodus oma näonahal katsetada.
7. Inimesed on harjunud kandma kreemi peale ülalt-alla suunaga liigutustega. Väga soovitatav on küpsemas eas kanda kõiki tooteid näole hoopis suunaga alt üles. See aitab näolihaseid toonuses hoida ja hoiab ära ka kortsukeste tekkimist. Alati võiks koos toodete pealekandmisega teha ka näomassaaži ning selle suund on samuti alati alt-ülespoole.


Edu katsetamisel ja enda nahale sobiva näomaski valimisel! :)

Vaat ka teisi artikleid:
Näonahk pingule massažiga