30. november 2017

Detsembrikuu ajakirjas Tiiu: Ka kehvad juuksed kohevaks ja läikima!

Värskes detsembrikuu Tiiu ilulisas Siluett artikkel lehekülgedel 10-12.

Piduõhtu trump on kaunilt sätitud juuksed. Kuid ärge liiialdage juukselakiga! Soengut tehes pihustage juustesse pigem nõrgemat lakki, mille kerge koostis võimaldab juukseid hiljemgi kohendada. Nõuandeid jagavad Tartus asuva ilusalongi Fortuuna juuksur Kati Kirss ja Tallinnas asuva Salongi Helen Heinroos Hair juuksur Riine Aidberg.


Tekst: Piia Eller
Fotod: Istockphoto, erakogu ja tootjadKõigepealt on mõistlik vaadata, kas fikseerivat lakki üldse ongi vaja kasutada, sest tänapäeval antakse juustele kohevust ka teiste vahenditega.
 • hallinevatesse ja hõrenevatesse juustesse on soovitav kanda enne kuivatamist või rullide pähe keeramist spetsiaalset soenguvedelikku. Seda saab soetada kas juuksurisalongist või küsida juuksetoodete kaupluse müüjalt.
 • Soenguvedelik annab juustele tugevuse ning soeng hakkab paremini hoidma. Kui olete selle peale kandnud, keerake juustesse rullid ja oodake, kuni juuksed on kuivanud. Siis saate soengu kammiga lõpuni valmis teha. Hea nipp juustele kohevuse andmiseks on ka see, kui juuksejuured krepptangidega kergelt üle käia.
 • Fööni- ja rullisoengute puhul ning lihtsalt juuste kohevuse saavutamiseks on soovitav kasutada enne föönitamist samuti soenguvedelikke. Mõned kasutavad ka vahtu kuid vahuga on sama kerge soengut rikkuda kui lakiga. Pärast föönitamist võib lisada ka soengupuudrit. See annab juustele tekstuuri ja kohevus säilib. Samas kaotab see soengust liigse karvasuse ja tupeerides ei jää karvad turritama. Hõredamate juuste puhul selgub tihti, et pärast soengupuudri kasutamist ei olegi enam vaja lakki kasutada.
 • Tänapäevase poisipea sasisoengu tegemiseks on soovitav kasutada vaha või soengupuudrit. Ülespandud soengute puhul võib aga lisaks lakile kasutada kõiki eelpool nimetatud abivahendeid.
 • Tähtis on pöörata tähelepanu juuste pesemise ajale. Fööni- ja rullisoengu jaoks tuleb pesta juuksed samal päeval. Tangiloki- ja ülespandud soengu tegemiseks on aga soovitav pesta juuksed puhtaks eelmisel päeval.
 • Värskelt pestud juustesse ei taha lokk sisse jääda ega seal püsida. Seevastu ülespandud soeng muutub värskelt pestud juustega tõenäoliselt paari tunni pärast vormituks.

Numbrid näitavad laki kangust
Juukselakki valides tuleb tähelepanu pöörata laki tugevusele. See on pudelile märgitud numbriga, millest 1 on kõige nõrgem ja 5 on kõige tugevam. 
 • "Erinevatel tootjatel on lakid erineva tugevusega. Ühe tootja nr 1 lakk võib olla võrdväärne teise tootja nr 3 lakiga,” hoiatab Riine Aidberg.
 • Nõrgemaid lakke kasutatakse tavaliselt soengute vahefikseerimisteks ja üksikute turritavate karvade maha silumiseks. Kui soeng on valmis, siis lõppviimistluseks kasutatakse tugevamat lakki.
 • Aerosoollakkide eeliseks peetakse kiiret kuivamist, aga miinusena kaasneb nende pihustamisega ebameeldiva lõhnaga aerosoolipilv. Veel on olemas pumplakid, mida vahel nimetatakse märgadeks lakkideks, kuna need võivad jätta juustesse märjaefekti. Nende eeliseks on aerosoolipilve puudumine, miinuseks on aga pikem kuivamisaeg.
 • Juuksurid soovitavad koduseks soengu viimistlemiseks valida kergema laki, sest sellega säilib juustes liikuvus ja soeng on loomulikum. Siis saab soengut ka peale lakiga piserdamist veel kohendada ja hiljemgi peo käigus sättida.
 • Mida hõredam juus ja peenem juuksekarv, seda kergem lakk,” õpetab Riine Aidberg. “Hõredate juuste puhul võib kasutada vahefikseerimiseks nr 1 lakki ja lõppviimistluseks nr 3 lakki. Jämedama juuksekarva ja tihedama juuksekasvuga prouad võivad kasutada tugevamaid lakke - näiteks vahefikseerimiseks nr 1 või äärmisel juhul nr 2 lakki, lõppviimistluseks nr 4 lakki,” jagab juuksur kogemusi.
 • Lokitamise puhul võib kanda nr 1 lakki kergelt juustesse, siis tangidega lokid peale keerata ja hiljem näiteks tugevama nr 3 lakiga üle pihustada. Üksikute karvade silumiseks tuleks lakk peale kanda soengu tegemise lõpus.
 • Lakki piserdades ei tohiks pudelit liiga juuste lähedal hoida. Pihustada tuleks vähemalt 30 cm kauguselt ja niimoodi, et lakikiht jääks juustele ühtlaselt ja nähtamatult. Kui soeng on valmis, võib kanda viimaseks kihiks tugevamat juukselakki, aga ka selle kogusega ei tohiks üle pingutada. Kui tegu on lahtise soenguga, võiksid juuksed jääda pigem vetruvad ja liikuvad.
 • Esimene vajutus juukselakki pihustatakse endast eemale ja alles siis suunatakse lakijuga juustele. Enne juustele pihustamist tasub kontrollida ka seda, ega aerosoolipump ole kinni kiilunud või umbe läinud. Sellisel juhul piserdub lakk soengule ebaühtlaselt.
 • Kui soeng on varem valmis saanud, siis vahetult enne peole minekut võiks sellesse lisada veel natuke lakki, soovitavalt niiskuskindlat. Juukselakki võib pihustada õhku ja siis selle pilve alla astuda - nii saab soengule ühtlase kihi.
 • Kui pudelil on märge, et see on mõeldud lõppviimistluseks, siis ei soovitata soengut enam ümber kammida. Tavapäraseid soengulakke on aga võimalik ümber kammida, kui soovitakse soengu kuju muuta.

Vahelduseks ka värvi ja sädelust
 • Lisaks heale hoidvusele võiks pidusoengul olla ka natuke läiget. Seda saab anda lakiga, mille pudelile on kirjutatud shine spray või gloss spray.
 • Läikelakki tuleks pihustada siis, kui soeng on juba valmis. “Läikelakki ei tohi samuti üle doseerida, kuna see muudab soengu uuesti pehmeks ja see võib vajuma hakata. Üledoseerimine võib teha juuksed ka rasvaseks. Mõned juuksurid soovitavad läikelaki kinnitada veel tavalakiga,” õpetab Riine Aidberg.
 • Kaubandusest leiab veel selliseidki juukselakke, mis annavad soengule nii kuldset kui hõbedast sädelust, aga ka kõikvõimalikke värvilisi toone - pruuni, punast või isegi rohekat. “Sädelevad või värvilised lakid tulevad sageli mängu siis, kui on tarvis oma soengule mõneks stiiliürituseks vürtsi lisada,” räägib Kati Kirss. Ta lisab, et tooni andvad ja sädelusega lakid ei fikseeri soengut ja seetõttu tuleb need kanda peale viimasena. Lõpuks tuleb pihustada kergelt ka tavalakki, et tooniv või sädelusega lakk kinnitada.
Nii Kati Kirss kui ka Riine Aidberg julgustavad, et oma juustele kõige sobivamate toodete valimisel võiks nõu küsida enda juuksurilt või siis lähimast salongist. Lihtsalt poodi minnes ning esimest ettejuhtuvat toodet haarates võib juhtuda nii, et teie eesootav üritus võib toimuda ilma soovitud piduliku soenguta. “Muidugi on toote valimisel oluline ka selle hind, aga kõige odavamat varianti ostes ei pruugi see hiljem ootustele vastata,” märgib Kati Kirss.

Vaata ka teisi artikleid: