2. oktoober 2016

Oktoobrikuu ajakirjas Tiiu: Hambad valgeks - kas tõesti võimalik?

Värskes oktoobrikuu Tiiu moe- ja ilulisas Siluett artikkel lehekülgedel 11-13:
Hambad kodusel teel valgeks - kas tõesti võimalik?


Reklaamid lubavad, et kodune valgendamine vabastab igaühe hambad tumedast toonist, mis teeb välimuse vanemaks ja väsinumaks. Kas tõesti saab särava naeratuse justkui imevitsaga? Kaubanduses leiduvate hambavalgendustoodete testimisest koos Postimaja Hambakliiniku kogenud hambaarstide Reeli Kotkas ja Eve Reimandi arvamustega saab lugeda värskest Tiiu ilulisast.

Tiiu esikaas
Siluett lk 11

lk 13
lk 12
Tekst: Piia Eller
Fotod: Marko Mumm, Istockphoto ja Erakogu

Kui uskuda reklaame ja kauplustes müügil olevate toodete tekste, oleks kodune valgendamine justkui imevits, mis muudab kollase või hallika tooniga hambad heledaks.  

Tallinna Postimaja Hambakliiniku hambaarstide Eve Reimandi (45) ja Reeli Kotkase (34) hinnangul saavad aga hambaid ohutult valgendada ainult hambaarstiks õppinud inimesed. Seega ei tasuks selle murega minna esimese ettejuhtuva teenusepakkuja juurde ega ka ise kodus katsetama hakata. Kindlasti tuleb enne mistahes hammaste valgendamise toote kasutamist kõigepealt hambaarstiga nõu pidada,” räägivad mõlemad hambatohtrid just kui ühest suust. 

Hambale annab värvuse email. Hammaste tumenemist põhjustavad söök, ravimid ja tubakas. Tihti on hammaste tumenemise põhjuseks suured täidised, surnud hambad, esihamba plommi all olev tumedam auk või hamba pinnale katu ja pigmentide kogunemine. “Elu jooksul kulub hambaid kattev email õhemaks ja emaili all olev kollakam hambaluu ehk dentiin tuleb rohkem nähtavale, muutuvad hammaste valgust peegeldavad omadused. Kõik see põhjustab east tulenevat hammaste värvi muutust,” räägib Eve Reimand. Ta tõdeb, et hammaste valgendamine paneb inimesed tundma end nooruslikemana, tervemana ja rohkem imetlusväärsematena.
  • Hambaid ei tohiks valgendada patsient kellel on hambaaugud, vanad lekkivad täidised, halb suuhügieen, igemete haigused või esineb hammaste kulumist.
  • Kõik hammaste valgendamiseks mõeldud tooted mõjuvad hambaarstide sõnul vaid loomulikele elusatele hammastele. Kui inimesel on kunsthambaid või osa hambaid täidistega, siis võib kas täidisekoht või kogu hamba toon jääda teistest erinev. Suurte plommidega, surnud ja kunsthambaid koduste vahenditega valgemaks teha ei saa, need kohad saab valgemaks vaid hambaarsti abiga.
  • Mõlemad hambaarstid tõdevad, et käsimüügi toodetega ise katsetades ei saavuta inimesed kindlasti reaalset valgendavat tulemust. “Pigem võib juhtuda, et katsetamise tulemusel kahjustuvad hambad jäädavalt, hambad või igemed võivad muutuda tundlikuks. Siis peab hambaid hakkama hoopis ravima, mis läheb kokkuvõttes palju kallimaks,” hoiatab Reeli Kotkas. Näiteks väga odavad või ka laiatarbekaubana müügil olevad mikrograanulitega hambapastad, millel peal on kutsuv kiri “14 päevaga hambad valgemaks”, on tegelikult abrasiivsed ja võivad hambavaapa või igemeid hoopis kahjustada ning viia ülitundlikkuse tekkeni.
  • Seega tuleb enne poest või apteegist suvaliselt valitud toodete kasutamist kindlasti nõu pidada hambaarstiga. Samuti ei tohiks kunagi sooda, soola, sidrunhappe või mõne muu kodus leiduva vahendiga hammaste valgendamist ise katsetada. “Enamik poest või apteegist ostetud tooteid ei valgenda hambaid, vaid parimal juhul panevad need särama puhastades hambapinnale kogunenud pealmist värvunud kihti ja inimesele jääbki mulje, et tal on valgemad hambad. Tihti on pakendil kirjas, et toode on täiesti ohutu, aga meie ei soovita ühtegi poest või apteegist ostetud toodet ise ilma arsti järelvalveta katsetama hakata,” nendib doktor Reimand.