27. november 2016

Detsembrikuu ajakirjas Tiiu: Parukas aitab hädast välja!


Värskes detsembrikuu Tiiu ilulisas Siluett artikkel lehekülgedel 10-12: Parukas aitab hädast välja!

Vanuse lisandudes muutub nii nahk kui ka juukssed. Kui soeng jääb hõredaks, teeb parukas naise taas enesekindlaks. Soovitusi ja nõuandeid paruka valimiseks ning hooldamiseks jagab Tallinna Tradehouse Ilukaubamaja parukapoe konsultant Külli Koik.Tekst: Piia Eller
Fotod: Marko Mumm

Eesti tänavapildis märkab vilunud silmaga vaadates juba üsna palju parukakandjaid. Võltsjuuste kandmist võib põhjustada nii juuste hõrenemine, haigus kui lihtsalt soov teha stiilimuutus. Eestlased ostavad paruka siiski peamiselt mure, mitte välimuse värskendamise soovi tõttu", tõdeb Tallinna Tradehouse Ilukaubamaja parukapoe konsultant Külli Koik.
 • Parukas soetatakse erinevatel põhjustel: vananedes on juuksed hakanud hõrenema kas vaid pealaelt või täies ulatuses, juuksed võib kaotada ravimite tarvitamise tulemusel või haiguse, näiteks vähki põdedes kemoteraapia tagajärjel. Esineb ka haigust nimega alopeetsia, mille tõttu langevad kehalt kõik karvad. Parukas aitab ka kiire eluviisiga inimesi, äriinimesi ja firmaomanikke, kellel on igas olukorras vaja hea välja näha. Samuti võib kunstjuuksed soetada stiili- või firmapeoks.
 • Parukaid on väga erinevaid ja väga suures valikus, nii et sobiva leiab igaüks - nii mehed kui naised. Kui kohapeal kohe sobivat siiski ei leia, saab paruka tellida kataloogist.
 • Kliendi on sageli häbelikud ja ei julge küsimusi esitada. "Tänapäeval aga dikteerib ümbritsev elu ise seda, et inimene peab igas olukorras hea välja nägema. Vahel ei taheta oma probleeme endalegi tunnistada, häbenetakse oma muresid ja välimuse puudusi ning kardetakse, et keegi saab teada," tõdeb Margit Koik. Ja julgustab, et nemad parukapoes abistavad klienti igati ning valikus on nii palju parukaid, et igaüks leiab endale sobiva.
 • Parukat tasub valima minna varakult - haiguse puhul juba ajal, kui juuksed alles hakkavad välja langema. Õige parukas leevendab ka hilisemat välimuse muutusega kaasnevat stressi.
 • Vanuse lisandudes tuleks eelistada pigem lühemaid juukseid. Pikkade kunstjuustega on ka palju raskem toime tulla. Lühikese paruka soengusättimine on vähem vaevanõudem ja ka õlgadeni juuste hooldamisega saavad kõik kenasti hakkama.
 • Paruka valimisel peab jälgima näo kuju. Suurema peaümbermõõdu ja tugevamate näojoontega inimestele sobivad rohkem kohevamad parukad. Laiade näojoontega ei sobi sirge või ludus soeng, vaid volüümikam, kaharam või lokkis parukas. Tugevama lõuajoonega inimene võiks valida ebasümmeetrilise soengu, näiteks pika küljele langeva tuka. Suure kondiga ja pikk inimene võiks vältida kõrget soengut ning valida tagasihoidlikuma, sirgemate juustega paruka.
 • Alguses võiks valimist alustades proovida pähe pooltoonidega või toon-toonis juustega parukaid. Alati tasub aga valida oma loomulikust juuksevärvist üks-kaks tooni heledam värv.
 • Paruka hind sõltub materjalist ja kõige rohkem valmistamise viisist ehk sellest kas see on käsitsi sõlmitud või masinal valmistatud. Sünteetilised parukad maksavad 120-550 eurot ja sünteetilise-naturaalse seguga 800 eurot. Naturaalsed ehk pärisjuustest parukad on kõige kallimad 845-1350 eurot, neil on iga karv alusvoodri külge käsitsi sõlmitud. Nende tegemine on töömahukam ja ka materjal hinnalisem, kuid juuksed langevad loomulikult, parukas on õhem, kergem ja hingavam.
 • Korraliku kvaliteetparuka ostuga jääb inimene enamasti kohe rahule, kunstparukat ostes on ostetud vahel parukat mitu korda enne kui sobiv leitakse ning sellisel puhul tuleb hind algsest palju kallim.
 • Turult ostetud 30-50 eurot maksvate ja poest ostetud kvaliteetsemate kuid kallimate parukate vahel on suur vahe. Kogenud silm märkab kohe, kui parukas on kehvast materjalist tehtud. 
 • Mida õhem parukas, seda loomulikum see kandja peas jääb. Turult ostetud odav parukas ei lase tihti ka õhku läbi ning võib põhjustada peanaha probleeme.
 • Parukas tuleb pähe panna õigesti, muidu jääb seitel valesse kohta ja tulemus võib olla koomiline. Kui pea on täiesti paljas, võib kinnitamiseks kasutada kahepoolset teipi. Paruka sees oleval riidel olevad kõrvakohad peavad jääma kõrvade või oimukohtade lähedusse, täpselt mõlemalt poolt kohakuti.
 • Paruka suurust saab sees olevate salakummide või takjapaelte abil reguleerida.
 • Enamasti peab parukas pideval kandmisel vastu aasta või kauemgi. Palju sõltub paruka kandmise sagedusest ja hooldusest.
 •  Sünteetilist parukat peaks juhendi järgi pesema spetsiaalse šampooni ja palsamiga käsitsi ja väga õrnalt iga 10-12 kasutuskorra järel. Kunstjuukseid võiks õige vormi hoidmiseks kuivatada peakujulisel parukahoidjal, mis maksab alla kümne euro. Kuumtöötlemist, koolutamist või sirgendamist parukad üldjuhul ei talu ja sellega ei tohiks ka sauna ega ujuma minna. 
 • "Parukat valima tuleks minna avatud meele ja rõõmsameelse hoiakuga, sest kui inimene on närviline ja enda vastu ülikriitiline, siis on kogu paruka valimise protsess keerulisem",  ütleb Konsultant Külli Koik.