22. aprill 2015

Aprillikuu meiginipp

Naha eest hoolitsemine

Kõige ilusam on puhas ja terve nahk. Terve naha heaks tuleb õigesti toituda, liikuda ja nahka hooldada. Selleks, et nahk püsiks ilus, tuleb seda iga päev puhastada, niisutada, kaitsta ja toita. Ka jumestus kantakse ainult puhtale nahale. Naha puhastamine on väga tähtis etapp kauni meigi tegemisel.

Selleks, et oma nahka mitte rikkuda, tuleb nahka õigesti puhastada ning kasutada selleks mõeldud vahendeid. Vale puhastamine võib viia naha haigestumiseni, õige hooldusega aga püsib nahk kauem ilus ning nii saab ka vanusest tingitud muutuseid edasi nihutada. :)


Igapäevased tegevused

Liikumine ja hingamine ilu heaks
Korralik toitumine ja liikumine on naha tervisele mõeldes möödapääsmatu. Istuv eluviis ei erguta vereringet, olulised prootsessid peatuvad ning on minimaalsed. Hea jume tagab veresoonte hea varustatus hapnikuga, mida saame värskes õhus liikudes. Ideaalne on iga päev kõndida mõõdukas tempos minimaalselt vähemalt tund aega või joosta vähemalt 30-40 minutit. Minimaalne koormus sportimiseks on 3 korda nädalas vähemalt 20 minutit korraga. Laiemalt teatakse ka, et päevas tuleks teha vähemalt 10 000 sammu :).

Samuti tuleks õppida korralikult hingama. Kõlab veidi naljakalt, kuid ka hingamist tuleks teha teadlikult. Kui puudub võimalus liikuda, aitavad keha virgena hoida ka sügavad hingamisharjutused. Joogast tuntud neljakordne sissehingamine on naha jaoks üks paremaid asju. Seda saab teha rahulikus tempos rütmi kaasa lugedes.

Sügavalt hingamine 
1. Lugedes neljani hingake nina kaudu sisse nii, et kõht paisub.
2. Lugedes kaheksani hoidke hinge kinni - see võimaldab õhul liikuda kopsu kaugematesse soppidesse, mis muidu piisavalt õhku ei saa.
3. Hingake sügavalt välja, nii et ringkere saab õhust täiesti tühjaks.
4. Neljani lugedes püüdke mitte hingata - see hõlbustab vere liikumist tagasi südame poole.

Harjutust tuleks teha viis korda järjest vähemalt kolm korda päevas. Tuleb aga meeles pidada, et organismi ei tohi sundida. Harjutusi tuleks teha ikka enesetunde järgi. Hingamisharjutusi võib teha ka jalutades, bussis sõites, järjekorras oodates jne.

Ideaalne on organismi jaoks korralik segu füüsilisest ja vaimsest tegevusest. Küllaldane puhkus peale toimekat päeva on hea vahend ilu jaoks. Korralikuks väljapuhkamiseks on vajalik 7-8 tundi und.

Naermine ja naeratamine
Pidev stress on kortsude põhjustajaks. Naeru abil saame me kiiresti ja tasuta lõõgastuda ning oma tervist hoida. Naermine mõjutab inimese kogu neurovegetatiivset närvisüsteemi. Naerdes on vahelihas eriti aktiivne. Tihti öeldakse, et naer on eriline sisemine sörkjooks, mis loob hea enesetunde pikaks ajaks. Naer on sotsiaalne ja nakkav ning parandab meie igaühe tervist ja heaoluseisundit.

Naermine puhastab ja tugevdab kopse, aktiviseerib näolihaseid, kiirendab ainevahetust ja toidu seedimist, kõhulihaste ja soolte tegevust. Rubensteini järgi aitab naer vabastada elundeid saasteainetest, alandab kolesteroolitaset, tugevdab südamelihast, vaigistab valu ning toimib ka kui looduslik salendaja.

Lihtne naerumäng
1. Võta kätte väike peegel või mine nt vannituppa peegli ette.
2. Vaata peeglisse ja ütle tõsise näoga aeglaselt viis korda järjest "Küll inimene on ikka noorena kaunis".
3. Siis naerata endale peeglisse nii, et suu on kõrvuni.
4. Uuri oma nägu peeglist. Mida näed? Kas rohkem on naerukortse või murelikke vagusid? Oled ehk unustanud oma näole mõtliku või vihase ilme?

Näo miimiliste lihaste mäng on hea vahend näolihaste pingetest vabastamisel. Mõned inimesed on liiga väsinud selleks, et naeratada. Naerata siis ise neile, sest kõige enam vajab naeratusi inimene , kes ise enam naeratada ei jaksa.

Naha eest hoolitsemine
Halvasti puhastatud nahk ei saa piisavalt õhku, nahk muutub ebaühtlaseks, kosmeetikavahendid ei toimi enam nagu peaksid ning pikemalt hooldamata naha jume muutub kahkjaks. Korralikult puhastatud nahk aga on särav, kasulikud ained imenduvad kergesti ning jumestus jääb nahale kauni ja ühtlasena. Nahatüübile sobivad tooted mõjutavad nahka hellalt ning ei riku nahka kaitsva hüdrolipiidkihi tasakaalu.

Kõigepealt tuleb nahk puhastada mustusest, mitmesugustest päeva jooksul kogunenud jääkidest (rasu- , higi-, surnud rakud, meik jm). Seejärel toniseerida, et saavutada naha õige tasakaal ning kanda peale kreem. Näopesuvesi ei tohi olla ei külm ega kuum.

Parima tulemuse saavutamiseks võib peale pesemist jätta näonahk kuivatamata. Las vesi imendub naha sisse ning üleliigne kogus aurub sealt iseenesest välja. See on oluline just keskküttega väga kuiva õhuga korterite puhul. Kindlasti ei tohi aga minna märja nahaga õue. Suvel võib see tekitada päikesepõletust (veetilgakesed nahal mängivad läätse rolli), talvel aga külmetust.
 
Nägu tuleb hooldada igal hommikul ja õhtul. Vahel arvatakse, et kui õhtul on nägu puhastatud ei ole hommikune näohooldus enam vajalik. See aga on eksiarvamus. Näohooldus on kindlasti vajalik iluprotseduur ka hommikuti, kuna nahk elab ja hingab ka öösel. Öiste magamisjälgedega nägu meikides head tulemust ei saavuta. Jumestuspõhi ei püsi paigal, see hakkab liikuma ning ka puuder ei kinnitu ühtlaselt. Ka kiiruga näopesemine ei ole soovitatav. Kõik protseduurid, mis on seotud naha hooldamisega peavad olema põhjalikud ja neile on vaja jätta piisavalt aega.


Puhasta-toniseeri-toida
Kindlasti tuleks valida kõik kosmeetikatooted vastavalt oma näonaha tüübile, millest kirjutasin oma eelmises postituses. Näo ja kaela puhastamiseks võib kasutada kosmeetilist seepi, puhastuspiima, puhastusvahtu, puhastuskreemi jt. Loputage see näolt leige veega. Kui vesi on kare, kasutage loputamiseks mineraalvett või puhastage taimeleotisesse katsetud vatitupsuga. Normaalse, kuiva ja tundliku naha puhul tuleks mineraalvett veidi lahjendada või kasutada teisi, leebemaid tooteid. Paljud kosmeetikafirmad teevad oma tooteid just mineraalvee baasil, sealhulgas ka puhastustooteid. Samas õrna, kuiva ja ärritatud naha puhul võib mineraalvesi osutuda põletiku lisapõhjustajaks. Veekindla meigi eemaldamiseks on efektiivsemad õlibaasil meigieemaldajad. Näiteks emulsioonid või puhastusõlid.


Naha loomulik pH on 4,7. Erinevate kosmeetikavahendite kasutamine võib naha happelisuse (pH) taset muuta. Naha tasakaalustamiseks ja mustuse jääkide eemaldamiseks kasutatakse toonikut - enamasti piirituse baasil tehtud vedelikku. Toonik sobib ideaalselt rasvase kihi eemaldamiseks (näiteks peale näopiimaga puhastamist). Müügil on väga erinevaid toonikud ning eri pakkujate seast tuleks valida just enda naha eripäraga sobiv toode. Kindlasti tuleks ka tähelepanu pöörata ainetele, mida kosmeetikatooted sisaldavad.

Näo ja kaela puhastamine
1. Enne puhastusvahendite kasutamist kinnitage juuksed. Peske käed ja niisutage nägu veega.
2. Jaotage puhastusvahend ühtlaselt näole. Ärge unustage silmade ümbrust ja kaela.
3. Normaalse ja rasuse naha puhul masseerige nägu harja või sõrmedega, tehes ringikujulisi liigutusi, kortsukeste korral nendega ristisuunas.
4. Loputage nägu jahedama veega ning tupsutage kael ja nägu salvrätiga. Ärge hõõruge nägu: see ärritab nahka.

Silmameigi eemaldamine

1. Niisutage vatipadjake puhastava vahendiga. Hoidke seda mõni hetk suletud silmal. Ülemine laug pühkike puhtaks suunaga ülevalt alla ja silma sisenurgast väljapoole.
2. Avage silm ning tõmmake vatiga ripsmejuurte juurest ülespoole.
3. Pange silm poolenisti kinni ning tõmmake vatiga silma sisenurgast suunaga väljapoole ülemiste ja alumiste ripsmete vahelt läbi.
4. Veekindlat ripsmetušši kasutades eemaldage spetsiaalse meigieemaldusvahendi rasvajäljed näovees niisutatud vatiga.

Peale puhastamist ja toniseerimist tuleb nahka niisutada kas sobiva kreemiga või kosmeetilise õliga. Päevane kreem peaks olema kergema koostisega, õhtune toitvam. Paljud öökreemid on eriti efektiivsed, kui neid kanda niiskele nahale.

Taastavaks hoolduseks ja küpsemale nahale sobivad eriti hästi seerumid. Seerumeid kasutatakse ka 1-3 nädalaste kuuridena või vajaduse korral igapäevase hoolduse täienduseks. Need annavad nahale talvel elujõudu ning suvel värskendavad nahka peale päikesega kokkupuutumist.

Kreemitamine
1. Kandke sõrmedega kreem täppidena (õli pipetilt tilkadena) näole ja kaelale.
2. Jaotage toode ühtlaselt ning hõõruge see kergete liigutustega naha sisse.
3. Soovitav on nägu õrnalt masseerida ringjate liigutustega nagu joonisel näidatud.
4. Tõmmake käeseljaga suunaga vasakult paremale lõua alt läbi ning libistage käeselga piki kaela üles-alla.
5. Seejärel patsutage sõrmedega nägu, kuni niisutav kreem (õli) on imendunud.
6. Pühkige salvrättiga kreemi (õli) ülejäägid kergete vajutavate liigutustega.
7. Silma ümbruses tuleks kasutada spetsiaalset silmaümbruskreemi. Kreemitage silmaümbrust tupsutavate liigutustega ettevaatlikult, et mitte kahjustada õrna nahka.

Ärge kandke kreemi liiga ripsmete lähedusse, siis ei lähe see silma kui kreem nahasoojuse mõjul vedelamaks muutub.

Viimasel ajal on väga populaarne mitsellaarvesi, mis on toode kolm-ühes. See eemaldab meigi nii näolt, silmadelt kui ka huultelt, samuti puhastab ja rahustab nahka. Sobib kõikidele nahatüüpidele ning ka tundlikule nahale. Kuidas see toimib? Vee koostises olevad mitsellaarmolekulid toimivad nagu puhastatavad magnetid mis püüavad mustuse, meigi ja rasu enda sisse. Tulemuseks on täiesti puhas ja värske nahk. Puhastage mitsellaarveega niisutatud vatipadjakesega nägu, silmad ja huuled nii hommikul kui õhtul. Silmameigi eemaldamiseks tuleb lasta veidike "liguneda" ning siis pühkida meigijäägid ripsmetelt ja lault. Korduvalt tehes eemaldab ka kõige kangekaelsemad meigijäägid. Kindlasti ei tasuks tugevalt hõõruda ja nahka/silma ärritada. Samuti ei tasuks seda kasutada igapäevaselt vaid ainukese puhastava vahendina. See on aga täiesti lõhnatu ja hüpoallergeenne, seega sobib ka väga tundlikule nahale.

Näo erihooldus

Naha elastsuse ja nooruslikkuse säilitamiseks ning selleks, et poorid sügavalt puhtaks saada, tuleb nahka aegajalt koorida ning teha maske.

Koorimiskreemid on sisaldavad tahkeid osakesi, mis eemaldavad surnud naharakud ja ühtlustavad jumet. Üldiselt koorimiskreemid võivad õrna nahka ärritada, seega tuleks eriti kuiva või probleemse naha puhul tooteid hoolikalt valida. Kuiva naha puhul on soovitav vahendiga nahka koorida üks kord nädalas, rasvase naha puhul kaks korda nädalas. Nägu ei tohi kõvasti ja intensiivselt hõõruda. Koorimiskreem kantakse eriti probleemsetele piirkonnadele, masseeritakse paar minutit ning pestakse maha.

Sügav näonaha puhastus. Tehakse 1-2 korda nädalas. Alustatakse aurutamisega, lisatakse vette ravimtaimi või aroomiõli. Pikkus sõltub naha tüübist ning võib kesta 5-10 minutit. Auru mõjul naha pealmine kiht pehmeneb, mis kergendab järgmiste protseduuride teostamist.

Auruvann
1. Valage anumasse liiter vett ja puistake sellesse lemmik ürte. Ajage segu keema ning valage kaussi. Aroomiõli puhul laske vesi keema tõusta misjärel võtke anum tulelt ja lisage 3-10 tilka õli nii, et lõhn on tunda.
2. Kummardage kuni nägu on vedelikust 20-30 cm kaugusel. Katke pea rätikuga, nii et aur välja ei pääseks.
3. Kuivatage pärast auruvanni nägu ja kael, kuni need enam ei higista. Puhastage nahka näoveega ning kandke peale sobiv kreem.

Peale auruvanni võib kanda peale puhastava maski. Rasusele nahale võib maski teha kord nädalas, teistele nahatüüpidele kord kuus. Mask tuleb teha täiesti puhtale näole. Normaalse ja rasuse näonaha korral avaldub maski mõju paremini, kui see kanda näole kohe peale koorimist või aurutamist ja näo kuivatamist.

Puhastav mask
1. Kandke sõrmede, spaatli või pintsliga näole, kaelale ja soovi korral dekolteele ühtlane kiht. Jätke vabaks silmade ja suu ümbrus.
2. Pange silmadele näoveega niisutatud vatipadjakesed või jahtunud teekotikesed.
3. Pikutage ning laske maskil 10-20 minutit toimida. Ärge liikuge ringi ning pingutage näolihaseid. Näolihaste pingutamine muudab maski praguliseks ning vähendab selle toimet.
4. Tehke kuivanud mask uuesti märjaks ning puhastage nägu käsna, salvräti või pesukindaga.
5. Kuivatage nägu ettevaatlikult tupsutades.

Maski toimet aitab täiendada nahatüübile sobiv näovesi ning toitev kreem.

Lõpetuseks tuleb öelda, et nahapuhastamise meetodit valides tuleb meeles pidada, et hea vahend peab olema võimeline eemaldama just sellist mustust, mida on vaja eemaldada (dekoratiivkosmeetika, naharasv, surnud naharakud jne). Vahendit peab saama nahalt täielikult maha pesta ning see ei tohi sisaldada toksilisi aineid. Ning nagu eespool öeldud, tuleb igale nahatüübile valida sobiv vahend ning arvestada ka sellega, et igal eluetapil on naha eest hoolitsemiseks oma eripära.


Lisalugemist: